Казвам се Йордан Сечков. Начина ми за работа по ремонт на баня е следният / за ремонт на апартамент е по-обстоен огледа /: след покана от Ваша страна, идвам до обекта и взимам точните размери. Обсъждаме всичко , което е необходимо по ремонта на банята. Започваме от нуждата от къртене на плочките по стени и под, демонтажа на старите мивка, тоалетна, душ и др. Коментираме дали ще се сменя ВиК по стените и пода, ако има нужда дали ще се сменят и вертикалните тръби.
Дали ще се запазват местата на мивка, тоалетна, душ или ще искате да се местя другаде. Определяме броя на сифоните- един или два, линеен или обикновен. Ще има ли нужда от „куфари“ за скриване на тръби за парно. Говорим за начина на изправяне на стените след къртенето. Дали да бъде с гипсокартон или мазилка. Тавана окачен от картон с луни, Хънтър или обикновена шпакловка. Коментираме големината и видовете плочки по стените и пода, монтажа на санитарията и аксесоарите.
След това изготвям оферта, която Ви я пращам по майл или Вайбър. Ако цената е добра за Вас, сключваме договор и определяме начална дата за ремонта./ обикновено съм зает напред за 2-3 месеца, което го казвам още на първото обаждане към мен, за да не Ви губя времето, ако имате спешна нужда от ремонт или гоните Ваши срокове/. Ремонта на банята продължава около две седмици. От къртенето и изхвърлянето на материалите в контейнер, минаването на ВиК и електро, през замазките и мазилките, изправянето на стените, лепенето на плочки, монтаж на санитария, до финалното почистване от ремонтни отпадъци.
Заплащането става на три или четири вноски, които са упоменати в договора. Работя с две години гаранция. Всички наши Клиенти получават бонус врата за баня в мокрото помещение. В крайната цената, която получавате с офертата, влизат материалите по ремонта: ВиК, електро, замазка, мазилка, картон, лепило за картон, лепило за плочки, фугираща смес, лайсни за ръбовете. Вие трябва да доставите плочките за пода и стените, мивката, душа, тоалетната, вентилатор, осветителни тела, шкаф, аксесоар.
Когато се реши започване на основен ремонт на апартамент, хората се сблъскват с редица неясноти и много въпроси свързани с тази дейност. Според отделения бюджет за ремонт , започва да се избира кой вариант и коя част от апартамента е най-добре да се ремонтира първа. Ако собствениците на жилището решат да направят банята, а в друг период дадена стая, трябва да се знае, че мръсотията по следващите ремонтни работи ще мине изцяло през новата баня.
Затова моя съвет е да се прави основен ремонт, когато това е възможно, а не частични такива. Също така трябва да се знае, че ако един ремонт се прави на 4 етапа, то разходите за доставка на материал, качване, пакетиране на стаите с найлони, поръчване на контейнер за отпадъци и др, ще се повтарят на всеки етап, което води до значителна сума разтегната във времето.
При къртенето в един апартамент трябва да се подхожда внимателно с електрическите кабели в стените, като преди това трябва да се спре токът и да се пусне кабел само за къртачите. В един апартамент може да се изкъртят банята и тоалетната, но може да се наложи и премахване на стени, прозорци, да се маха замазката по подовете, да се къртят плочки по коридори и кухня. Това е много трудоемка и отговорна работа, като ние разполагаме със съвестни и работливи хора, занимаващи се само с тази дейност.
Къртенето по един апартамент може да отнеме от ден до две седмици работа, според нуждите на клиента. Обикновено клиентите желаят да се премахнат и старите каси на вратите, стари дюшамета, ламперии, стари мебели, кухни и т.н. Поръчват се необходимият брой контейнери, които се изхвърлят на сметното депо. Изнасянето на боклуците става със здрави чували. В частта на къртенето влиза и изрязването на железни балконски дограми и други. След изнасянето на отпадъците входа и асансьора се измитат и почистват задължително.
При нея може да се разглеждат нещата основно в два аспекта. Цялостна подмяна на ел. системата и частична подмяна. Когато се прави ремонт на баня, няма нужда да се пускат нови кабели от ел. таблото, през коридора и да се пробиват стените на банята, а се пускат удължаващи кабели за новите луни, вентилатор, лампа в огледалото. Обаче ако има нужда от нов бойлер, тогава се слага нов предпазител в таблото над входната врата, или ако няма място в таблото се сменя и самото табло. Ако по време на ремонта се сменя и кухнята, тогава почти на 100% е необходимо пускане на нови линии за новите електро уреди.
Ако жилището е над 20 години е хубаво да се игнорира старата ел. инсталация и да се пуснат нови кабели до точките, които се посочват от клиента, със задължителна смяна на таблото с бушоните. Може да не давате пари за проектант при изготвянето на ел. инсталация, освен ако нямате силното желание да го направите, а с моя помощ да уточним всички точки за ключове, контакти и лампи по жилището. Така ще спестите от 1000 лв. до 1500 лв. за проекти. Ориентировъчно цената за нова ел. инсталация за труд + материал е: гарсониера – 1000-1500 лв. двустаен апартамент – 2000-2500 лв, тристаен апартамент- 3000-3500 лв.
Ако в ремонта на апартамента ще бъде използван картон за изправянето на стените, тогава ел. кабелите няма нужда да се вкопават в стените, което ще ви спести първо пари за къртене на канали в стените – около -500-600 лв. и второ пълнененето на тези канали и заравняването им. Най-удачно и почти задължително е поне в коридора, от където започват всичко нови кабели /таблото над вратата/ да се направи окачен таван от картон, под който да останат новите снопове жици.
В тези услуги също влиза широк спектър от дейности. От обкновена смяна на мивка и сифон, до прекарване на нова инсталация през целия апартамент до дадена точка за бъдеща кухня или каквото е необходимо.
Какво се прави обикновено при нашите ремонти? При ремонт на баня се подменят всички хоризонтални тръби и се определят новите изходи за душ, мивка и тоалетна, според изработения проект. Сменят се тръбите в пода и се нагласят местата на новите сифони, обикновено един линеен под душа и един обикновен под мивката или тоалетната.
Смяна на водомери. При нужда се подменят вертикалните тръби/ може да са и каменинови/, като за това е необходим достъп до съседните апартаменти, защото съединяването на тръбите става при съседите. Когато имаме промяна на функциалността на помещенията в апартамента, т.е. изнасяне на кухня на балкон, местене на кухня в хол и подобни, тогава се пуска ВиК по пода , като се кърти замазката и част от плочата, за да могат да се положат тръбите с точния наклон за изтичане на водата обратно.
Захранването на кухнята пък става с тръби, които минават по стените или тавана. При ВиК се включват и всички дейности свързани с монтажа на мивки, душове, тоалетни и т.н. Също така , когато се налага смяна на старите радиатори се използват тези водопроводни услуги, за да се изрежат и затапят радиаторните тръби, като това става при предварително източване на водата , заедно с наблюдението на домоуправителя и наш специалист, от абонатната в мазето. Монтажът на радиатори, лири в баня , окачване на бойлер, стандартен или проточен, също влиза в тези ВиК работи.
При ремонт на апартамент , оправянето на таваните и стените заемат значителна част от работният процес и от бюджета. При един апартамент от 100 кв.м имаме около 350 кв.м стени и тавани, които трябва да бъдат ремонтирани.Тук пак можем да разделим ремонтите на такива в ново строителство, и на ремонти в старо строителство.
При ремонтите в ново строителство обикновено стените са на турбозолна мазилка и е необходимо да се грундират и да се положат две ръце фина шпакловка. ./ ако мазилката е сравнително права/. След това се шкурят, после се полага грунд преди боядисване и накрая се боядисват с латекс или се нанасят други видове декоративни мазилки/боя/камък.
Ремонтите на стените в старо строителство обикновено започват с махането на тапетите. След това следва грундиране. След полагането на грунда, зависимост от това колко са криви стените, можем да процедираме по няколко начина.
1. Кривини на стените до 0.5 см. – полагат се две-три ръце фини шпакловки, шкурене+грунд+латекс.
2. Криви стени от 0.5 до 3 см. – изправят се с гипсова мазилка, след това две фини шпакловки+шкурене+грунд+латекс/или други мазилки декоративни.
3. Кривини на стените от 3-5 см. – Изправят се с гипсокартон на лепене и последващи фини шпакловки и т.н.
4. Ако при ремонт на апартамент стените са по криви от 5 см./или Клиента желае по своя воля този метод/, тогава работим с гипсокартон на конструкция. Може да се сложи и вата между стената и картона за топло и шумоизолация. Естествено това е и най-скъпия метод за изправяне на стени.
Когато се прави ремонт на апартамент, едни от най-важните помещения са банята и тоалетната. Те са и едни от най-скъпите за ремонт. Етапите при ремонт на тоалетна са: къртене, вик, замазка на пода, изправяне на стени, оправяне на таван, плочки по стени и под, аксесоари и санитария, врата.
Всички етапи подробно може да разгледате в нашия сайт за ремонт на баня. ремонтнабаня.com
Боядисването с латекс става на два етапа, като и двата етапа са към края на ремонта на апартамента. След направата на замазката, шпакловките по стени и тавани, банята и тоалетна и другите по-груби дейности се пристъпва към боядисването на стените. Първоначално се минават две или три ръце с латекс, като се оставя последната ръка на боядисването да бъде след монтажа на вратите, кухнята и ламината. Прави се последно боядисване с латекс след тези операции, защото винаги се получава някакво минимално зацапване от монтажите.
Друго важно нещо, което искам да кажа на Клиентите четящи тази информация е за видовете латекс съобразени с видовете мазилки и шпакловки по стените и таваните. Латекса има много видове и марки, но основно мога да ги разделя на нисък, среден и висок клас латекс.
С нисък клас латекс могат да се боядисват стени и тавани , които са предадени от строителя на кооперацията ново строителство на турбозолна мазилка. Тя има известна гладкост и ако е добре изпълнена може да покрие изискванията на по-непретенциозните кленти за качество на стените. Също така в панелен апартамент след свалянето на тапетите се прави гипсова груба шпакловка, която също е за предпочитане да се боядисва с нисък клас латекс/ не че не може и с висок клас, но само ще се разхищава латекса и ще се дават излизшни пари за скъпа боя/. На по-ниският клас латекс структурата му е образно казано като на напитката боза. На високият клас структурата е като на олио.
Със среденият клас латекс могат да се боядисват стени и тавани на които след турбозола или грубата шпакловка са направени две ръце фина шпакловка / примерно със Шийтрок зелен капак/. Тогава стените стават значително гладки и ако се боядисат с нисък клас латекс, от тази гладкост няма да има и спомен и те ще придобият струтурата на латекса. т.е. губи се смисъла от двете фини шпакловки, ако ще се боядисва с нисък клас латекс.
Високият клас латекси се използва, като след двете фини шпакловки се направят две още по- фини такива, като се използват материали с голяма гладкост / след Шийторк зелен капак има продукти за супер финиш завършек, пак от тази гама, но с друг цвят на капака на кофата- жълт/. Стените продобиват гладкост на стъкло и тогава ще е грехота да се боядисва с нисък или среден клас латекс, защото ще се загуби тази гладкост. Тогава се използва вече високия клас латекс, който е много „тънък“ и покрива с малък разход на материал.
В заключение искам да обобщя – няма смисъл да купувате латекс за 2000 лв. за апартамента, Дулукс или Левис марки, ако не искате да правите 4 ръце шпакловки преди боядисването. Скъпият латекс няма да стои хубаво на стени без достатъчно подготовка по тях. Тъй като е тънък, под него си личат всички неравности. А тези неравности биха могли да бъдат покрити от по-дебелия, нисък клас латекс.
Ако желаете оглед и изготвяне на оферта за вашият ремонт на баня или ремонт на апартамент – свържете се с мен на телефон 0888 80 17 16 или пишете на Вайбър, Уатс ап, Фейсбук. Можете да се свържете и чрез формата за контакти. Благодаря.