Къде се налага правенето на замазка? Най-често замазка се прави в стари жилища и панелни апартаменти, при които разликата в нивата на пода са доста големи. Прави се с цел изравняване на нивото на стаите с нивото на кухнята и коридора. Има случаи в които само в една стая трябва да се направи замазка с дебелина от 8 см, за да се изравни нивото. В такива случаи ние съветваме Клиента да се сложи фибран от 4 см. първо на пода и след това да се направи армирана замзка от 4 см. Така не се натежава много на плочата.
В новото строителство много рядко за налага правенето на дебела земновлажна замазка. Там ако има нужда се полага саморазливна замазка, която можа да оправя деневилация до 2см. за помещение.
Когато се започва ремонт на апартамент, един от важните етапи, а много често подценяван, е полагането на замазка на пода. Има два варианта за тази работа:
Циментово-пясъчна.
Подходяща е за вътрешно и външно приложение. При съхнене малко или много се свива, а при неблагоприятно сушене се напуква. Хубаво е при големи помещения да се оставят фуги на 5-6 метра. Препоръчетелна дебелина е 4-5 см, но може и повече, ако се наложи.
Гипсово-пясъчна
Може да се нарича още анхидрита или като смесица от калциево-сулфатни елементи. Тя е препоръчително да се прави във вътрешни помещения и при нея може да не се оставят фуги. При нея могат да се слагат добавки и да се използва много по-бързо от циментово-пясъчната.
Синтетични смоли премесени с пясък
При тях е характерно много бързото съхнене и въвеждането им в употреба. Щом се втърдят може веднага да се ползват. При тези замазки няма влага.
Саморазливни замазки
Те са с почти течна структура и се полагат чрез собствената си тежест. Много са популчрни и се използват повсеместно.
Те се делят на два основни типа: тънкослойни и дебелослойни. Тези замазки не могат да изравняват големи накони и се използват, когато се има нужда от около 1-2 см изравняване.